Sajka-Bachler, Elżbieta

Elżbieta Sajka-Bachler urodziła się w Krakowie, gdzie ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną na wydziale Pedagogiki Instrumentalnej, w klasie altówki prof. Bogusławy Hubisz-Sielskiej. W czasie studiów brała również lekcje gry na violi d’ amore w klasie prof. Błażeja Sroczyńskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Zainteresowanie tym instrumentem wpłynęło na decyzję wyjazdu do Wiednia i kontynuacji nauki gry na Universität für Musik und darstellende Kunst. Od roku 1995 związana była z wiedeńską orkiestrą grającą na instrumentach dawnych. Właśnie altówce barokowej poświęciła całą swoją uwagę. Brała udział w kurach muzyki dawnej i kameralnej prowadzonych przez Wernera Ehrhardta (Concerto Köln), José Vazqueza, Orkiestrę XVIII wieku i Lucy van Dael. Jest członkiem zespołów muzyki dawnej „Hofkapelle Esterhazy” (Fertöd, Węgry), Musica aeterna (Bratysława) oraz Orchester 1756,  Ensemble 1756 (Salzburg) i Haydn Akademie (Wiedeń). Współpracuje z Clemencic Consort, The Czech Ensemble Baroque, Solamente Naturali (Bratysława). Występowała z solistami i dyrygentami takimi jak: Enrico Onofri, Ronald Brautigam, Alexei Lubimov, Andreas Steier, Julien Chauvin i Monica Huggett, Ton Koopman i Paul McCreesh. Mieszka w Wiedniu gdzie prowadzi działalność koncertową
i pedagogiczną. Jest kierownikiem artystycznym Pandolfis Consort i dyrektorem  następujących festiwali w Wiedniu: Międzynarodowego Festiwalu Biberowskiego (maj-czerwiec), TELEMANN17 (2017)  oraz VIVALDI18 (2018).
Elżbieta Sajka-Bachler jest ambasadorem violi (altówki) w Austrii i na świecie. Prowadzi kursy interpretacji wykonawstwa muzyki dawnej, głównie dla muzyków grających na współczesnych instrumentach (m.in. kurs mistrzowski na Akademii Muzycznej w Poznaniu 2014, kurs na Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Różyńsku 2018) oraz uczestniczy czynnie w kongresach altowiolowych (Kraków 2013, Wellington 2017, planowany kongres w Rotterdamie 2018). Nagrania fonograficzne dla wiedeńskiej firmy Gramola:
2017 „Adoration” muzyka wokalno-instrumentalna XVII/XVIII wieku z greckim kontratenorem Nikolasem Spanosem 2017 „Imagination” muzyka kameralna XVIII wieku na altówkę i klawesyn.