Podger, Rachel

Rachel Podger

Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości na polu wykonawstwa historycznego. Na przestrzeni ponad dwóch dziesięcioleci ugruntowała swoją pozycję uznanej inrepretatorki muzyki baroku i klasycyzmu, co potwierdzają jej liczne uhonorowane nagrodami nagrania z muzyką od siedemnastego wieku po utwory Mozarta.

Rachel Podger swoją edukację rozpoczęła w Kassel, studiując później w Guildhall School of Music and Drama pod kierunkiem Davida Takeno i Micaeli Comberti. Początkowo związana z zespołami The Palladian Ensemble i Florilegium, od roku 1997 do 2002 była koncertmistrzem The English Concert. Od 2004 gościnnie prowadzi The Orchestra of the Age of Enlightenment. Współpracowała również z Arte dei Suonatori (Polska), Musica Angelica i Santa Fe Pro Musica (USA), The Academy of Ancient Music, The European Union Baroque Orchestra, Holland Baroque Society i Handel and Haydn Society (USA).

Na stałe związana jest z firmą Channel Classics dla której nagrała m.in: Sonaty i Partity na Skrzypce Solo J.S. Bacha i jego Sonaty na Skrzypce i Klawesyn (z Trevorem Pinnockiem), 12 Fantazji na Skrzypce Solo G. Ph. Telemanna, 12 Koncertów "La Stravaganza" A.Vivaldiego, z czego dwa ostatnie nagrania zdobyły wyróżnienie Diapason d'Or, a koncerty Vivaldiego dodatkowo Gramophone Award. Uznaniem cieszyły się również nagrania wszystkich Sonat Mozarta, zarejestrowanych w duecie z Garym Cooperem, otrzymując Gramophone's Editor's Choice i Diapason d'Or. Po projekcie z muzyką Mozarta, Rachel Podger nagrała wraz ze swoim własnym zespołem Brecon Baroque, Koncerty Skrzypcowe J.S. Bacha. Z grupą tą koncertuje również w trakcie festiwalu Brecon Baroque Festival, którego jest dyrektorem artystycznym.

Rachel Podger prowadzi klasę skrzypiec barokowych w The Royal Welsh College of Music and Drama, a także jest profesorem gościnnym The Guildhall School of Music and Drama i w Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze. W 2008 roku objęła klasę skrzypiec barokowych w Royal Academy of Music w Londynie.