Paul McCreesh

Paul McCreesh

Uważany jest za jednego z najwybitniejszych dyrygentów zarówno na polu muzyki dawnej i historycznych instrumentów, jak i w orkiestrach nowoczesnych. Renomę taką zyskał dzięki występom gościnnym oraz pracy z Gabrieli Consort & Players, zespołami, których jest założycielem i dyrektorem artystycznym. Podziwiany za autorytatywne i innowacyjne interpretacje repertuaru koncertowego i operowego, występował na wielkich festiwalach i w znakomitych salach na całym świecie, tworząc jednocześnie szeroką i wyjątkową dyskografię.

Jako dyrygent gościnny McCreesh regularnie pracuje z licznymi europejskimi orkiestrami, przeważnie nad rozbudowanymi projektami chóralno-instrumentalnymi. Sezon 2011/12 obejmuje m.in. wykonanie jego własnej wersji Pór roku Haydna z udziałem Schleswig-Holstein Festival Academy Orchestra and Choir oraz Gulbenkian Orchestra and Choir, oratorium Eliasz Mendelssohna z udziałem Bergen Philharmonic, Niemieckiego Requiem Brahmsa z RTE National Symphony z Dublina, Mszy c-moll Mozarta z Iceland Symphony. Ponadto dyrygent powraca do Danish National Symphony z wiolonczelistką Sol Gabettą, zaplanowany jest też jego debiut z Orchestre National de Lyon, Saint Paul Chamber Orchestra (USA), a także występy z Malaysian Philharmonic i z Hong Kong Philharmonic.

Wraz z Gabrieli Consort & Players, wybitnymi solistami oraz Chórem Filharmonii Wrocławskiej i młodymi śpiewakami z Gabrieli Young Singers' Scheme McCreesh powrócił na BBC Proms, wykonując Eliasza; po koncercie tego oratorium w lipskim Gewandhausie został określony przez „Leipziger Volkszeitung” mianem „jednej z niewielu postaci ze świata muzyki dawnej, będącej sprawnym dyrygentem”. W sezonie 2011/12 wykonuje Haydnowskie Pory roku także z Gabrieli Consort & Players, w różnych miejscach w Europie – m.in. w londyńskim Barbican Centre i paryskim Théâtre des Champs-Elysées.

McCreesh znany jest również z działalności na scenie operowej – do najsłynniejszych produkcji należą Handlowskie Tamerlano, z udziałem Placido Domingo, oraz Il trionfo del Tempo e del Disinganno w Teatro Real w Madrycie, Orphée et Eurydice Glucka i Jephtha Handla z Welsh National Opera, a także produkcje w Duńskiej Operze Królewskiej i w Komische Oper w Berlinie.

Wśród całego katalogu nagradzanych nagrań McCreesha, rejestrowanych dla Deutsche Grammophon, w ostatnim czasie wyróżniała się płyta „A Spotless Rose” (2009), której „BBC Music Magazine” „nie waha się nazwać esencjalną” i która nominowana była do Grammy Award w 2010 r., a także Stworzenie świata Haydna (2008), wyróżnione Gramophone Award for Best Choral Recording. W lipcu 2011 r. McCreesh uruchomił własne wydawnictwo Winged Lion, we współpracy z Gabrieli Consort & Players, Signum Classics i festiwalem Wratislavia Cantans (którego jest dyrektorem artystycznym od 2006 r.). Pierwszym nagraniem jest Grande Messe des Morts Berlioza, nagrana podczas Wratislavii Cantans w 2010 r., następnie planowane są Pory roku Haydna, Eliasz Mendelssohna i Wojenne Requiem Brittena.

Oddając się z pasją zajęciom z młodymi muzykami, McCreesh regularnie pracuje z Chetham’s School of Music w Manchesterze i z wieloma międzynarodowymi orkiestrami  i chórami młodzieżowymi. Także Gabrieli Young Singers’ Scheme stworzony jest, by dać okazję młodzieży z Wielkiej Brytanii spotkać się z repertuarem chóralnym i wykonywać go na najwyższym poziomie, we współpracy z profesjonalnymi muzykami. W 2011 projekt objął Chetham’s Chamber Choir, North East Youth Chorale, Taplow Youth Choir i Ulster Youth Chamber Choir.

Poza funkcją dyrektora artystycznego Gabrieli Consort & Players, McCreesh od 1994 r. jest dyrektorem Brinkburn Music (Northumberland, Wielka Brytania) oraz, jak wspomniano, wrocławskiego festiwalu Wratislavia Cantans.