Mrowca, Ewa

Ewa Mrowca urodzona w Krakowie, naukę gry na klawesynie rozpoczęła w wieku 12 lat. Z wyróżnieniem ukończyła studia w Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Elżbiety Stefańskiej. Jest absolwentką Guildhall School of Music&Drama w Londynie w klasie Nicholasa Parle, oraz Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei w klasie Jörga Andreasa Böttichera. Została wyróżniona w 2003 roku w VI Konkursie Klawesynowym im. J. Broadwooda w Londynie, organizowanym na historycznych instrumentach. W 1999 roku uzyskała Diploma di Merito Accademii Musicale Chigiana w Sienie. Jest laureatką nagrody Łódzkie Eureka 2012.

Stypendystka Ministerstwa Kultury,  Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rządu Szwajcarii, Accademii Musicale Chigiana oraz Guildhall School of Music&Drama. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Kennetha Gilberta (Accademia Musicale Chigiana), Kris Verhelst, Christopha Rousseta, Elisabeth Joyé, Pierra Hantai oraz Jespera Christensena.

Ze szczególną pasją poświęca się wykonawstwu muzyki na instrumentach oryginalnych, a także historycznej realizacji basso continuo. Jej działalność koncertowa obejmuje recitale solowe, oraz występy z zespołami muzyki dawnej. Koncertuje w Polsce, Francji, Niemczech, Chinach, Japonii oraz USA.

Występowała realizując b.c. pod kierunkiem Jordi Savalla, Simona Standage'a, Katherine McGilivray, Olivii Centurioni, Jörga Andreasa Böttichera, Petera Van Heyghena, jako solistka pod kierunkiem Joshuy Rifkina.

Wraz z Jakubem Kościukiewiczem jest współtwórcą łódzkiej orkiestry barokowej Altberg Ensemble, współpracuje z zespołami muzyki dawnej: Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Capella dell'Ospedale della Pietà Venezia, Il Giardino d'Amore, a także z zespołem Nova Casa,z którym to we wrześniu 2009 r. wraz z Olgą Pasiecznik została przygotowana premiera spektaklu Tre Donne Tre Destini opartego na kantatach G.F. Händla dla Warszawskiej Opery Kameralnej. Jej recital z grudnia 2015 roku z Germanisches National Museum w Norymberdze był retransmitowany na antenie Bayerische Rundfunk.

Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Jej pierwszy solowy album z Pieces de clavessin Jeana Nicolasa Geoffroy (Dux 0137), zzyskał znakomite recenzje w Polsce, Luxemburgu, Francji i Niemczech, a także został nominowany do prestiżowej nagrody International Classical Music Awards 2013. W marcu 2014 otrzymał wyróżnienie 5 du Diapason. Ewa gra na klawesynie Detmara Hungerberga z Hückeswagen  (2006 rok).