La Morra

La Morra poświęca się wykonawstwu muzyki powstałej w Europie w okresie tzw. Jesieni Średniowiecza i Wczesnego Renesansu. Zespół, wywodzący się z kręgu legendarnej szwajcarskiej Wyższej Szkoły Muzyki Dawnej Schola Cantorum Basiliensis, już od ponad dziesięciu lat łączy w swej pracy artystycznej zdobycze nauki w dziedzinie historii muzyki z bezpośrednim, twórczym muzykowaniem podporządkowanym estetyce i naturze wykonywanego repertuaru. Osiągnięcia na tym polu - obejmujące produkcje fonograficzne i liczne występy w całej Europie (m. in. na festiwalach w Utrechcie, Bruggi, Antwerpii, Ratyzbonie i Le Thoronet) - przyniosły zespołowi szerokie uznanie międzynarodowej publiczności i krytyki.

W ubiegłym roku, wspólnie z Coro della Radiotelevisione Svizzera pod dyrekcją Diego Fasolisa, zespół zrealizował produkcję telewizyjną Farsa del Barba opartą na włoskiej muzyce Wczesnego Renesansu, a także zaprezentował monograficzny koncert poświęcony twórczości Johannesa Ciconii w kościele Św. Jana Ewangelisty w Liège, z którym kompozytor związany był w dzieciństwie.

W przygotowaniu są nowe projekty fonograficzne: komplet dzieł świeckich Johannesa Ciconii (w ramach realizowanej przez wytwórnię Ricercar jubileuszowej z okazji 600 rocznicy edycji dzieł wszystkich śmierci kompozytora) a także albumy poświęcone repertuarowi związanemu z Soborem Bazylejskim oraz hiszpańskim pieśniom Wczesnego Renesansu. Plany na najbliższą przyszłość obejmują m.in. debiut w Stanach Zjednoczonych.

La Morra, działająca pod przewodnictwem artystycznym Coriny Marti i Michała Gondko, jest formacją o międzynarodowym składzie dostosowywanym do wymogów wykonywanego repertuaru. Zespół ma siedzibę w kulturalnej stolicy Szwajcarii, Bazylei, w bliskim sąsiedztwie Scholi Cantorum Basiliensis oraz miejscowego Uniwersytetu, z których bogatego zaplecza naukowego w dziedzinie muzyki okresu Średniowiecza i Renesansu korzysta przy realizacji własnych projektów.