Jagielska-Riveiro, Anna

Anna Jagielska-Riveiro

Charyzmatyczna wokalistka, gitarzystka, trenerka głosu, producentka muzyczna. Śpiewa w wielu stylach, posługując się różnorodnymi technikami wokalnymi, ale centrum jej zainteresowań stanowi muzyka dawnej Hiszpanii. Wyjątkowe miejsce w jej twórczości ma muzyka sefardyjska. Jest w tej dziedzinie uznaną na świecie wykonawczynią i jedyną wokalistką w Polsce zajmującą się tak dogłębnie muzyką sefardyjską. Pieśni sefardyjskie w jej wykonaniu zostały zgłoszone jako przykładowe do programu UNESCO dotyczącego języków zagrożonych wymarciem. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w Polsce m.in. Instytutem Cervantesa w Warszawie i Polskim Radiem PR 2, pod których patronatem ukazały się jej ostatnie dwie płyty z pieśniami sefardyjskimi: LUNAS OLVIDADAS oraz DOS AMANTES.

 Stale koncertuje w Polsce i zagranicą (występowała m.in. w Hiszpanii, Meksyku, Francji, Anglii, we Włoszech i w Niemczech) współpracując z uznanymi w świecie muzykami. Jest założycielką zespołu muzyki dawnej COMTESSA, koncertuje też w duecie z wybitnym polskim gitarzystą-wirtuozem Michałem Pindakiewiczem.

Występowała na wielu festiwalach związanych z muzyką dawną i tradycyjną w Polsce i zagranicą, m.in.: FESTIWAL MUZYKI DAWNEJ na Zamku Królewskim w Warszawie, XIX FESTIVAL DEL ORGANO BARROCO i Festival SAN MIGUEL CANTADOR w Meksyku. W 2011 wystąpiła na jubileuszowej edycji MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI SEFARDYJSKIEJ, w Kordobie (Hiszpania), gdzie koncertowała jako pierwsza artystka z Polski w historii tego słynnego festiwalu.

 Obok działalności koncertowej Anna Riveiro prowadzi kursy i warsztaty wokalne w Polsce i na świecie.

Nagrywała dla radia i telewizji. Dokonała też wielu nagrań fonograficznych m.in płyt solowych:
„DOS AMANTES – Pieśni sefardyjskie”, „LUNAS OLVIDADAS – Pieśni sefardyjskie”, „CANTOS DE LA ESPANAANTIGUA – Pieśni Dawnej Hiszpanii”, „ARVOLICOS D’ALMENDRA – Pieśni sefardyjskie”.

 Więcej o artystce na stronie: www.riveiro.art.pl