Hönisch, Falko

FalkoHoenisch.jpg

Jako śpiewak operowy, baryton Falko Hönisch od lat występuje na różnych scenach operowych świata. Jego repertuar obejmuje obecnie wiele istotnych dla jego głosu ról, takich jak Hrabia Almaviva (Wesele Figara), Papageno (Czarodziejski Flet) i Wolfram von Eschenbach (Tannhäuser), jak również wiele oper barokowych i współczesnych. Jego międzynarodowa kariera zawiodła go do Austrii (Theater an der Wien), Włoch (Teatro Giuseppe Verdi w Trieste), Holandii (Nationale Reisopera) i Francji (Opéra de Lyon), gdzie występował pod batutą m. in. Niksa Bareza, Vladimira Fedoseyeva, Corneliusa Meistera, Roberto Paternostro, Siegfrieda Köhlera. Pośród reżyserów teatralnych, z którymi pracował wymienić można Michiela Dijkemana, Christinę Mielitz, Verę Nemirowvą, Gabrielę Rech i hiszpańską trupę teatralną La Fura dels Baus.
W repertuarze koncertowym Falko Hönisch wykonuje zarówno partie barytonowe jak i basowe. Śpiewał pod batutą Tona Koopmana, Friedera Berniusa, Eda Spanjaarda i Raphaëla Pichtona, na tak znanych scenach koncertowych jak amsterdamski Concertgebouw, Tonhalle w Düsseldorfie i na Festiwalu Haendlowskim w Halle. Wykonuje dzieła wokalne począwszy od pasji i kantat Jana Sebastiana Bacha, Oratorium Stworzenie Świata Josepha Haydna, oratoriów Felixa Mendelssohna, poprzez In Terra Pax Franka Martina i A Survivor from Warsaw Arnolda Schönberga, kończąc na wielu współczesnych kompozycjach.
Jako kameralista, Falko Hönisch współpracował z wieloma znanymi pianistami przy wykonaniu wielkich cykli pieśni Schuberta, Schumanna i Brahmsa, ale także mniej znanych dzieł, zapomnianych kompozytorów oraz współcześnie żyjących twórców, którzy zaprosili go do współpracy. We wszystkich tych trzech gatunkach muzycznych Falko Hönisch dał się poznać jako wszechstronny śpiewak, nagradzany wieloma wyróżnieniami na międzynarodowych konkursach śpiewaczych, m.in. na 58. Konkursie ARD w Monachium, Konkursie Głosów Wagnerowskim im. Lauritza Melchiora w Aalborg (Dania), „Nowym Konkursie Głosów Wagnerowskich” w Karlsruhe, Konkursie Richarda Straussa w Monachium i Międzynarodowym Konkursie Wokalnym 's-Hertogenbosch, IVC.
Falko Hönisch poświęca się także społecznie jako organizator koncertów The Syrian Expat Philharmonic Orchestra (SEPO), orkiestry, w skład której wchodzą syryjscy artyści muzycy – uchodźcy mieszkający obecnie na terenie Unii Europejskiej.