Extempore

Extempore

Zespół muzyki XVII i XVIII w. Extempore powstał w 2007 r. jako zespół kameralny w Akademii Muzycznej w Katowicach, jednak bardzo szybko przekroczył mury macierzystej uczelni. Extempore, czyli „grający bez przygotowania”, „tworzący naprędce”, to nazwa podkreślająca spontaniczność i świeżość, z jaką członkowie zespołu interpretują utwory epoki baroku i klasycyzmu. Grają na instrumentach barokowych lub na nich wzorowanych: skrzypcach, violi da gamba i klawesynie. Wszyscy troje odbyli dodatkowe, specjalistyczne studia w zakresie muzyki dawnej oraz praktykę pod kierunkiem wybitnych osobowości w tej dziedzinie.W listopadzie 2012 r. Extempore został laureatem Konkursu Muzyki Dawnej „Musica Antiqua Viva” w Żorach. Regularnie koncertuje w regionie śląskim, a także poza nim – za sobą ma koncerty m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim w Świdnicy. W repertuarze sięga nie tylko po utwory znanych mistrzów epoki, ale także utwory kompozytorów mniej znanych, często już zapomnianych. Muzycy zespołu Extempore są współzałożycielami powstałej w 2012 r. {oh!} Orkiestry Historycznej.

Extempore to po 10 latach działalności mieszanka artystycznych indywidualności, które nieprzerwanie łączy przyjaźń i pasja wspólnego muzykowania. Słuchacze koncertów Extempore szczególnie cenią autorskie interpretacje zespołu, charakteryzujące się charyzmą i polotem połączonymi z dbałością o szczegóły. Artyści nie boją się również muzycznych eksperymentów dokonując własnych transkrypcji, czy wykonując na instrumentach historycznych również muzykę współczesną. Zespół ma za sobą niezliczoną ilość koncertów na festiwalach muzyki kameralnej w Polsce i zagranicą, najczęściej jednak prezentuje się na Śląsku, współpracując niejednokrotnie ze znakomitymi artystami, m.in. Krystianem Krzeszowiakiem, Piotrem Olechem, czy Paulem Esswoodem.

W sezonie 2015/2016 zespół odbywał artystyczną rezydencję w Muzeum Historii Katowic współfinansowaną przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, która pozwoliła wypracować stałe grono słuchaczy związanych zarówno z muzykami  jak i katowickim Muzeum. W mijającym roku zespół Extempore wraz Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” dokonał rejestracji płyty ze współczesnym repertuarem - kolędami Krzysztofa Baculewskiego. Płyta ukaże się w ciągu najbliższych tygodni.