Čižmář, Jan

Jan Cizmar

Čižmář specjalizuje się w grze na instrumentach strunowych szarpanych, koncentrując się zwłaszcza na historycznych lutniach i wczesnych formach gitary. Po ukończeniu studiów gitarowych i muzykologicznych w swoim rodzinnym Brnie (Czechy), studiował gitarę klasyczną a następnie lutnię na Royal College of Music w Londynie, w klasie Jakoba Lindberga. Naukę konturował pod kierunkiem Nigela Northa, Joachima Helda, Mika Fentrossa i Christiana Pluchara w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia). Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Hopkinsona Smitha, Evangelinę Mascardi i Yasonuri'ego Immamurę. Tytuł magistra sztuk obronił z wyróżnieniem za pracę badawczą wdrożoną w praktyce. Obecnie jest doktorantem w dziedzinie muzyki dawnej zarówno na Uniwersytecie Masaryka jak i na Akademii Muzycznej im. Janáčka w Brnie.
W Polsce jest członkiem zespołu naukowego badającego dawne muzykalia ze zbiorów biblioteki klasztoru cysterskiego w Krzeszowie, gdzie systematycznie nagrywa muzykę z lokalnych manuskryptów na płytach CD i video (ostatnio wydał nagranie pn. „Saint Amour” i video pn. ”Księga na lutnie”). Poza wykonywaniem partii solowych w zakresie repertuaru barokowego i renesansowego, regularnie współpracuje z różnymi zespołami kameralnymi. Jest dyrektorem artystycznym Plaisirs de Musique – zespołu specjalizującego się w oryginalnych interpretacjach muzyki dawnej na historycznych instrumentach. Członkowie zespołu, w tym instrumentaliści, śpiewacy, tancerze i aktorzy, należą do czołowych europejskich interpretatorów nurtu muzyki dawnej.
Jan Čižmář regularnie występuje na scenach koncertowych i operowych w Europie i USA, z takimi zespołami jak Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra of the Eighteenth Century, Orkiestra Filharmonii w Rotterdamie, Collegium 1704, Cappella Cracoviensis, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Il Tempo, Arte dei Suonatori, or {oh!} Orkiestra Historyczna, pod batutą m.in. Fransa Brϋggena, Christophera Hogwooda, Giovanniego Antoniniego, Yannicka Nézet-Séguina, Christiny Pluhar, Václava Luksa i Christophe'a Coina. W przeszłości bynajmniej niezwiązany z muzyką dawną, występował jako gitarzysta rockowy, jazzowy a następnie klasyczny. Odbył tournée po Europie z nowojorską produkcją Jesus Christ Superstar jako gitarzysta rockowy, występował m.in. z zespołem Lindsay Kempa (hiszpańska trasa spektaklu Elżbieta I: El ultimo baile) i grupą taneczną Leine & Roebana. Jest założycielem i redaktorem naczelnym czeskiego periodyku poświęconemu gitarze i lutni „Kytara” oraz regularnie publikuje w innych czasopismach branżowych. Pracuje również jako redaktor muzyczny dla wielu znanych domów wydawniczych, m.in. dla Bärenreitera.
Od 2010 roku jest dyrektorem programowym cyklu koncertów muzyki dawnej i festiwalu letniego „Hudební lahůdky” (Muzyczne Przysmaki). Od 2013 roku jest dyrektorem artystycznym przy produkcji oper barokowych w ramach cyklu „Opera on tour”, gdzie w 2014 roku wystawił swoją pierwszą produkcję sceniczną (Didone Abbandonata Domenica Sarriego), kierując międzynarodową obsadą i zespołem {oh!} Orkiestra Historyczna.
Jan Čižmář jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie uczy również na  Uniwersytecie Masaryka i na Akademii Muzycznej im. Janáčka w Brnie.