Ars Antiqua de Paris

Ars Antiqua de Paris to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających we Francji zespołów muzyki dawnej. Zespół tworzy 3 muzyków: Joseph Sage, kontratenor, obdarzony szczególnym ponad trzyoktawowym głosem, flecista Bertrand Blondet oraz Thierry Meunier, który po mistrzowsku gra na gitarze renesansowej, lutni i wioli da gamba.

Repertuar zespołu Ars Antiqua jest bardzo szeroki, obejmuje dzieła kompozytorów francuskich i zagranicznych, począwszy od XII-XIII wieku aż po okres Baroku. Muzycy nie tylko wykonują utwory dawnych mistrzów, ale także bardzo chętnie opowiadają publiczności o instrumentach, którymi się posługują. Bardzo cenią sobie kontakt z publicznością, zwłaszcza zainteresowanie okazywane starym instrumentom. Z reguły ich koncertom towarzyszą też warsztaty, jakie artyści proponują uczniom szkół muzycznych.

Zespół Ars Antiqua de Paris, założony w 1965 roku, wystąpił na najważniejszych festiwalach i koncertował regularnie w Europie, USA, Kanadzie, Dalekim Wschodzie oraz w Afryce i Ameryce Południowej.  W kwietniu i maju 2010 roku, Ars Antiqua de Paris zagrał 23 koncerty w Kolumbii, Wenezueli, Chile i Peru.

W Valparaiso, Grono Krytyków Sztuki w Chile, spośród dziesięciu koncertów zagranych między innymi w Grecji, Hiszpanii i Meksyku, przyznało grupie Ars Antiqua de Paris nagrodę za koncert roku 2010 w kategorii Najlepszy Koncert Międzynarodowy. Grupa otrzymała tę nagrodę w kwietniu 2011 roku.