Alqai, Fahmi

Fahmi Alqai

Fahmi Alqhai uważany jest z najznakomitszego młodego muzyka grającego na of the Viola da Gamba we współczesnym świecie. Krytycy ponadto zaliczają go do grona najważniejszych interpretatorów muzyki dawnej, ze względu na jego osobiste i pełne zrozumienia podejście do repertuaru historycznego. Urodzony w Sewilli w 1976 jako syn Syryjczyka i Palestynki, spędził pierwsze 11 lat życia w Syrii, gdzie rozpoczął edukację muzyczną w bardzo młodym wieku. Następnie już w Hiszpanii kontynuuje naukę samodzielnie aż do roku 1994, kiedy to dostaje się do szkoły Manuel Castillo Conservatoire w Sewilli. Tam też ćwiczy grę na violi wraz z Venturą Rico. Wkrótce potem podejmuje studia w prestiżowej Schola Cantorum Basiliensis w szwajcarskiej Bazylei pod kierunkiem Paolo Pandolfo oraz w Conservatorio della Svizzera Italiana w Lugano, gdzie uczy go Vittorio Ghielmi. W 1998 roku rozpoczyna swoją solową karierę specjalizując się w repertuarze niemieckim. Jego działalność jest entuzjastycznie przyjęta przez publiczność i krytyków, szczególnie zaś doceniono jego wersję sonat Bacha na viola da gamba i klawesyn, które Fahmi Alqhai nagrał z Alberto Martinezem Moliną w 2004 r.

W 2002 r. Fahmi Alqhai zakłada wraz z sopranistką Mariví Blasco grupę Accademia del Piacere. Ponadto wraz ze swoim bratem -Ramim Alqhai – tworzy wydawnictwo muzyczne ALQHAI & ALQHAI, które produkuje i wydaje płyty z barokową muzyką włoską Le Lacrime di Eros oraz Amori di Marte. Kolejnym wydawnictwem jest płyta z muzyką Marin Marais i Antoine Forqueraya. Projekty te zdobywały wiele prestiżowych nominacji i nagród. W 2012 r. Fahmi Alqhai zdobywa nagrodę Giraldillo przyznaną za Najlepszą Muzykę festiwalu Sevilla Flamenco Biennal (projekt Las idas y las vueltas nagrany z wokalistą flamenco Arcángel).

Fahmi Alqhai od samego początku swojej kariery jest zapraszany do współpracy przez znane grupy muzyczne takie jak Hesperion XXI (Jordi Savall) czy Il Suonar Parlante (Vittorio Ghielmi). Jako członek róznych zespołów oraz jako solista występuje regularnie w Europie, Japonii oraz w Południowej i Pólnocnej Ameryce.
Jako solista występował on z czołowymi orkiestrami takimi jak Narodowa Orkiestra Hiszpanii, Orkiestra Filharmoniczna Galicji, Ensemble Vocal de Lausanne, Orquesta Barroca de Sevilla oraz Al Ayre Español. Fahmi Alqhai z powodzeniem próbował swoich sił na polu muzyki współczesnej a także jazzowej, gdzie współpracował ze sławnym pianistą Uri Cainem. Od 2009 r., jest Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Muzyki Dawnej w Sewilli.