Zakończył się Poznań Baroque

Poznań Baroque 2015

Zakończyła się 5. edycja festiwalu Poznań Baroque: za nami 9 dni i 20 koncertów, pokazy filmowe i program edukacyjny dla dzieci. Festiwal, który powstał w 2011 roku dla uświetnienia obchodów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, jest już stałym elementem poznańskiej, ale także ogólnopolskiej i międzynarodowej sceny muzyki dawnej.

W tym roku Poznań Baroque trwał 9 dni. Podczas festiwalowych wieczorów rozbrzmiewała muzyka dawna w wielu odsłonach, tradycyjnych i mniej tradycyjnych, a nawet zupełnie nieoczekiwanych. Poznańska publiczność miała niezwykłą okazję wysłuchania kilku premierowych występów. Na festiwalu zadebiutowała orkiestra Kore, będąca nowym projektem orkiestrowym, zainicjowanym przez polską klawesynistkę i wykładowczynię – Joannę Boślak-Górniok. Ideą przyświecającą zespołowi jest spotkanie muzyków z kilku krajów, wykonawców i wykonawczyń wywodzących się z rozmaitych tradycji artystycznych, a  także różnych pokoleń. Po raz pierwszy w Poznaniu wystąpiły także bardzo popularne i niezwykle oryginalne francuskie zespoły takie jak Les Musiciens de Saint Julien, Ground Floor, czy L’Achéron. 

Ważnym wydarzeniem był występ Profeti della Quinta pod wodzą izraelskiego artysty Elama Rotema. Zespół wykonał, po raz pierwszy, muzykę z rękopisu „Tajemniczego Carlo G.”, który został odkryty przed dwoma laty.

Uczestnicy festiwalu mieli także okazję wysłuchać partii solowych w wykonaniu znakomitych artystów takich jak: Jean Rondeau na klawesynie, Elena Andreyev na wiolonczeli, Lina Tur Bonet na skrzypcach, Aira Maria Lehtipuu na skrzypcach, Sophie Vanden Eynde na lutnii, Angélique Mauillon na harfie barokowej, Romina Lischka na viola da gamba.

Tegoroczna edycja Poznań Baroque była również wyjątkowa pod względem poszerzonej formuły festiwalu. W październiku odbył się pilotażowy projekt edukacyjny w poznańskich szkołach podstawowych Cool School Poznań Baroque. W projekcie wzięło udział blisko 400-sta dzieci. Z kolei na trzy dni przed rozpoczęciem festiwalu (4-6.11), w Kinie Muza, poznańska publiczność miała okazję przyjrzeć się barokowi w kinie, a więc nurtowi neobarokowemu we francuskiej kinematografii.