XIV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej

XIV FAMD

Serdecznie zapraszamy na XIV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej, którego patronem medialnym jest MuzykaDawna.info !

Tematem przewodnim festiwalu w tym roku będzie „barwa”. Słowo to odnosi się zarówno do brzmienia poszczególnych instrumentów, jak i – bardziej dosłownie – do wykorzystania malarstwa podczas koncertu inauguracyjnego 12 maja w Bazylice Archikatedralnej, w którym muzykom i śpiewakom towarzyszyć będzie live painting. Tak więc słuchając polifonii w wykonaniu Agendy St. Jakob z Niemiec, chorału gregoriańskiego w wykonaniu Roberta Pożarskiego i improwizacji organowych Tomasza Orlowa, będziemy mogli – po raz pierwszy w Polsce – zobaczyć, jak powstają „na żywo”, inspirowane przez tę muzykę, obrazy Karstena Mittaga, artysty współpracującego m. in. z Filharmonią Berlińską. W programie m. in. muzyka związanego z naszym miastem Philippa Dulichiusa.

W sobotę, 13 maja, na Dziedzińcu Muzeum Narodowym, po raz pierwszy w Szczecinie, wystąpi w mistrzowskim recitalu Marcin Świątkiewicz – jeden z najwybitniejszych polskich współczesnych klawesynistów. Artysta wykona słynne Wariacje Goldbergowskie Johanna Sebastiana Bacha – tak, jak wyszły one spod ręki Mistrza, czyli ze wszystkimi powtórzeniami.

W piątek, 19 maja w Cerkwi Prawosławnej pw. św. Mikołaja po raz w Szczecinie wystąpi Chór Duchowieństwa, Dyrygentów i Psalmistów Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, najlepszy tego rodzaju chór w Polsce. Tytuł koncertu – „Śpiewam Bogu mojemu dopóki istnieję” – jest nawiązaniem do Psalmu 77. Koncert poświęcony będzie zmarłemu niedawno śp. Jego Eminencji Jeremiasza Prawosławnego Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego.

Sobota, 20 maja, to wydarzenie dla dzieci. Szczeciński zespół Tryzna pod kierownictwem Michała Matyni przedstawi w Teatrze Kana „Sagę o Sigurdzie, Kowalu Gwiazd” – baśń skandynawską połączoną z prezentacją instrumentów dawnych oraz warsztatami tanecznymi.

 A w finale Wielka Gwiazda Festiwalu – Olga Pasiecznik, która z towarzyszeniem skrzypka Grzegorza Laleka wykona „Infelice” Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Tym utworem rozpoczniemy koncert finałowy Festiwalu, zatytułowany „Beethoven non plus ultra, epizod VIII”. W programie ponadto: IV Symfonia A-dur Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz VIII Symfonia Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Orkiestry Famd pod dyr. Pawła Osuchowskiego. Niedziela, 21 maja, Trafostacja Sztuki w Szczecinie.

Karnety i bilety do nabycia w Republice Rozmaitości Fanaberia (deptak Bogusława) i na stronie www.famd.pl

Patronat nad Festiwalem objęli: prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, J. E. Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga oraz śp. J. E. Jeremiasz Prawosławny Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński.

Patronat Medialny: www.MuzykaDawna.info