{oh!} Orkiestra Historyczna po powrocie z tournée w Niemczech

fot. Magdalena Hałas 1.JPG

Niezwykle intensywny dla {oh!} Orkiestry Historycznej rok 2017 zakończył się tournée koncertowym po Niemczech, gdzie katowicka orkiestra we współpracy z niemieckim zespołem wokalnym Ensemble Polyharmonique zagrała trzykrotnie, odwiedzając Hannover, Magdeburg i Berlin.

Przedsięwzięcie doszło do skutku dzięki bardzo udanej współpracy z niemieckimi artystami z Ensemble Polyharmonique, z którą {oh!} po raz pierwszy wystąpił wspólnie w NOSPR w ramach cyklu koncertowego „Muzyka Dawna” w Wielki Piątek tego roku. Po wielkim sukcesie tamtego koncertu i gorącym przyjęciu przez publiczność artyści podjęli decyzję o dalszej współpracy, a wsparcie finansowe katowickiego Urzędu Miejskiego pozwoliło na organizację nie jednego, ale aż trzech koncertów na terenie Niemiec.

Program, jaki wykonywały połączone siły {oh!} Orkiestry Historycznej pod kierownictwem Martyny Pastuszki i Ensemble Polyharmonique Alexandra Schneidera w całości poświęcony był twórczości Georga Philippa Telemanna, którego 250. rocznica śmierci obchodzona jest w tym roku. Życiorys tego jednego z największych kompozytorów epoki baroku związany jest również ze Śląskiem – Telemann przebywał kilkukrotnie na Zamku w Pszczynie. Podczas koncertów {oh!} w Niemczech brzmiały zarówno wokalno-instrumentalne kantaty wpisujące się w okres adwentu, jak i utwory instrumentalne.

Obok znakomicie przyjętych przez publiczność koncertów w Kościele św. Marka w Hannoverze – mieście Muzyki UNESCO oraz Kościele Ewangelickim w Berlinie-Charlottenburgu na szczególną uwagę zasługuje występ {oh!} w Magdeburgu, mieście w którym urodził się Telemann. Występ katowickiego zespołu i niemieckiej formacji w ramach prestiżowego cyklu niedzielnych koncertów organizowanych przez Telemann-Zentrum spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem zarówno wśród słuchaczy jak i organizatorów, którzy zaprosili {oh!} do Magdeburga na ponowne koncerty w 2019 i 2020 r.

{oh!} Orkiestra Historyczna wróciła już do Polski. Przed dynamicznie rozwijającą się katowicką orkiestrą grającą na historycznych instrumentach teraz czas na krótkie podsumowanie minionego roku i rozpoczęcie przygotowań do obfitującego w niezwykle ważne koncerty roku 2018. Po krótkiej przerwie zimowej usłyszeć będzie ją można już na początku lutego w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach we współpracy ze światowej sławy kontratenorem Marco Beasleyem. Potem średnio co miesiąc {oh!} pojawiać się będzie w NOSPR, a bezpośrednio przed świętami Wielkanocnymi weźmie udział w jednym z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie – krakowskim festiwalu Misteria Paschalia. Warto śledzić poczynania {oh!}, która coraz śmielej zdobywa przychylność krytyków i sympatię publiczności w kraju i za granicą.