Niesamowity Asasello Quartet

Z wielką radością informujemy, iż w roku 2010 na V Festiwalu i. G G. Gorczyckiego wystąpi znakomity kwartet smyczkowy Asasello Quartet (Niemcy), który we wrześniu tego roku wygrał drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie muzyki kameralnej „ICMC Hamburg”. Ta prestiżowa nagroda stawia zespół wśród czołowych zespołów kameralnych na świecie. Na festiwalu Asasello Quartet zaprezentuje cykl koncertów pt "4 PAYSAGES - 4 KRAJOBRAZY".

Kto by w latach 80-tych pomyślał, że artyści ze wschodniej i zachodniej Europy mogą się, nie jako emigranci czy uchodźcy, zjednoczyć po to, aby wspólnie pracować i muzycznie się rozwijać. Zamieszkały w Koloni Kwartet Asasello uosabia młodą generację z czasów upadku żelaznej kurtyny, której życie w Europie zupełnie inaczej przebiega. Dla czterech muzyków nie byłoby możliwe spotkanie i rozwój bez studiów w Bazylei, studium u wiedeńskiego kwartetu „Alban Berg Quartett” w Koloni, studium u Christophe Desjardis w Paryżu oraz Chaim Taub w Izraelu. Powstanie Kwartetu Asasello to wpierw wirtualna, a z czasem realna podróż przez ojczyzny członków kwartetu: Rostislava Kojevnikov'a z Rosji, Justyny Śliwy z Polski, Barbary Kuster i Andreasa Müllera ze Szwajcarii, aż do ich wspólnie wybranego miejsca pobytu - Niemiec. Ciągłe próby w odnalezieniu wspólnego języka, przezwyciężaniu różnic stały się czynnikiem kształtującym tą grupę.

Muzycy są przekonani, że język muzyki w czterech krajach zmienił się od czasów zimnej wojny; Potrzeba demonstracji własnej wolności mocno kształtowała zachodnich artystów w przeciwieństwie do ciężkiej sytuacji kolegów ze wschodu, gdzie polityka i gospodarka były motorem napędzającym. Lecz muzyka uwolniła się z więzów totalitarnego reżimu. Szwajcaria znów, przypadek indywidualny sam w sobie, czerpie nadal korzyści z imażu powojennego napływu awangardy do muzyki współczesnej, sztuki i literatury w Bazylei, Zurychu czy Genewie. Niestety w dzisiejszych czasach nie przysparza to automatycznie międzynarodowego poważania i sławy. Takich mecenasów jak Paul Sacher czy Werner Reinhard dziś już nie ma, scena jest wprawdzie wielokierunkowa, lecz rozproszona. Pytanie, "Co tak naprawdę jest szwajcarskie?", zaprząta głowę nie tylko NZZ w sobotnim wydaniu. Kwartet Asasello zlecił na rok 2009 kompozycje: Rosjaninowi Sergeyowi Nevsky, żyjącemu w Berlinie, urodzonej w 1977 roku w Polsce, żyjącej w Warszawie Aleksandrze Gryka, Szwajcarowi Heinzowi Marti, który w 2009 roku będzie obchodził 75 urodziny. Jako przykład muzyki niemieckiego kompozytora Kwartet Asasello zagra utwór Matthiasa Pintscher'a.

Dziewięciu nowym kompozycjom Kwartet Asasello przeciwstawi dzieła Beethovena, Tanejewa, Szymanowskiego i Schoecka. W taki sam sposób, w jaki kompozytorzy w swoim środowisku rozwijali szatę dźwiękową utworów, pod wpływem historii ich krajów, tak mają te cztery współczesne utwory odzwierciedlać aktualny muzyczny rozwój, ukształtowany przez takie wydarzenia jak upadek żelaznej kurtyny, czy Unia Europejska oraz najprawdopodobniej nie mniej ważną rewalucję francuską, rosyjską lub przemysłową. Szczególnym aspektem tego projektu jest także ambitny program, który dotychczas był znany małemu gronu miłośników muzyki kameralnej, a teraz dzięki swojej różnorodności oraz ze względu na tło osobiste będzie mógł być przybliżony większemu gronu publiczności Kwartetu Asasello. Dzięki wielokierunkowości i aktualnej tematyce "4 PAYSAGES - 4 KRAJOBRAZY" będzie to możliwe również i zagranicą.

Międzynarodowa inicjatywa Fundacji Kulturalnej Niemiec "Netzwerk Neue Musik" obejmuje częściowo to, co jest zgodne z intencjami Kwartetu Asasello: Mimo tego, że muzyka współczesna jest żyjącą sztuką, która czerpie swój potencjał z wyspecjalizowanych muzyków, napotyka ona na wiele zastrzeżeń ze strony osób zainteresowanych kulturą. Szczególnie muzyka czasów powojennych w Niemczech jest dla wielu ludzi wyrazem ekstremalnego, często "nieprzyjemnego" nastroju, tak, że częściej słuchana jest muzyka klasyczna i romantyczna. Identyfikacja z muzyką współczesną jest ze względu na brak informacji i wiedzy rzadko spotykana. Na tym polu wkracza Kwartet Asasello, poprzez premiery współczesnych dzieł z różnych krajów oraz połączenie ich ze starszymi utworami, znajdując dla nich wspólny mianownik. Takie oto połączenie przedstawiają oni swoim odbiorcom. Kwartet Asasello zasłużył się w zakresie muzyki współczesnej poprzez ważne inicjatywy. Kontakt i współpraca z takimi kompozytorami jak np.: Michael Jarrell, Helmut Lachenmann, Matthias Pintscher, Wolfgang Rihm, Kaija Saariaho, Thomas Ades, Toshio Hosakawa, Elżbieta Sikora i Christoph Staude, Volker David Kirchner, premiery dzieł i wielokrotne koncerty w Heidelberger Frühling/Atelier, Musik Triennale Köln, Spektrum Villa Musica oraz własna inicjacja szeregu koncertów, które rozpoczęły się w październiku 2008 roku w Koloni, ukazują zaangażowanie artystów we współczesną kompozycję. Ważną intencją, nicią Ariadny kwartetu smyczkowego w tworzeniu projektu "4 PAYSAGES - 4 KRAJOBRAZY" jest zintegrowanie programów koncertów w taką całość, która będzie interesująca i zrozumiała nie tylko dla wykształconych słuchaczy.