Najnowsza płyta orkiestry Accademia dell'Arcadia

Dwóch strzelców i mleczarka

Najnowsza płyta orkiestry Accademia dell'Arcadia zatytułowana „Dwóch strzelców i mleczarka”już w sprzedaży.

Tuż przed Świętami do księgarni muzycznej „Pasja” oraz do CIM trafiła najnowsza płyta orkiestry Accademia dell'Arcadia.

„Dwóch strzelców i mleczarka” to pierwsza opera nagrana przez orkiestrę – w lipcu tego roku można było wysłuchać koncertu w auli szkoły muzycznej przy Solnej. Operę skomponował Egidio Romualdo Duni do libretta Louis Anseaume.

W nagraniu oprócz doświadczonych i znanych muzyków barokowych, jak np. Leszek Firek, który objął funkcję koncertmistrza udział wzięło także trzech znakomitych śpiewaków. W pierwszej kolejności wymienić należy Agnieszkę Budzińską-Bennett –absolwentkę UAM w Poznaniu oraz Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii, gdzie pracuje i mieszka na stałe. Śpiewu uczyła się pod kierunkiem takich artystów jak E. Kirkby, A. Boothroyd (Londyn), B. Thornton, B. Bagby (Kolonia), R. Levitt, D. Vellard, E. Tubb oraz S. Haselhoff (Bazylea). Jest założycielką i kierowniczką artystyczną międzynarodowego Ensemble Peregrina, specjalizującego się w wykonawstwie muzyki wczesnego średniowiecza. Towarzyszył jej Maciej Straburzyński, który po ukończeniu Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu solowego Wojciecha Drabowicza, studiował w Conservatorium van Amsterdam w klasie Davida Wilson-Johnsona. Swoją muzyczną edukację rozpoczął jako solista-sopran, później bas w Poznańskim Chórze Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego. Współpracował z polskimi i zagranicznymi chórami i zespołami wokalnymi, w tym z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia oraz EuropaChorAkademie pod batutą Placido Domingo, Krzysztofa Pendereckiego, Fabio Luisiego, Vladimira Jurovskyego, Christophera Hogwooda czy Bobby McFerinna. Najmłodszy zarówno stażem, jak i wiekiemŁukasz Wilda jest studentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie śpiewu solowego ad. dr Barbary Mądrej. Swoje umiejętności wokalne doskonali w kraju i za granicą, uczestnicząc w kursach mistrzowskich takich artystów jak Adrian Thompson (stypendium Dartington International Summer School, Anglia), Roberto Balconi (International Early Music Course, Romano Canavese, Włochy) czy Tomasz Zagórski. Funkcję dyrektora artystycznego nagrania oraz dyrygenta objął Roberto Balconi - profesor w Accademia Internazionale della Musica di Milano. Lista zespołów, z którymi współpracował jest długa, wymienić należy te najbardziej znane: English Baroque Soloists, Il Giardino Armonico, Il Complesso Barocco, The Consort of Musicke, Ensemble Baroque de Limoges, Venice Baroque Orchestra, Ensemble Aurora, Il Concerto Italiano, Europa Galante, Capella Savaria. W książeczce dołączonej do płyty można znaleźć również opracowanie literackie autorstwa prof. Barbary Judkowiak z poznańskiej Filologii Polskiej.

Jednoaktowa komedia muzyczna „Dwóch strzelców i mleczarka” pomimo sporego potencjału muzycznego nie doczekała się jeszcze nagrania – orkiestra Accademia dell'Arcadia kolejny raz udowodniła, że lubi wyzwania i nie boi się nietuzinkowych działań.

Na płycie znalazła się również Sinfonia in F Michała Orłowskiego.