Międzynarodowy sukces polskiej artystki!

Mare Balticum

International Classical Music Awards 2019 (ICMA) w kategorii muzyki dawnej po raz pierwszy w historii trafiło w polskie ręce. Zwycięzcą muzycznego Oskara została Agnieszka Budzińska-Bennett i kierowany przez nią zespół Peregrina za album „Music in medieval Denmark”. Płyta ta jest pierwszą częścią cyklu „Mare Balticum” nagrywanego pod kierunkiem Polki w niemieckiej wytwórni Tacet.

 

Cieszę się, że przy takiej ilości nagrań muzyki dawnej, obejmujących bardzo szeroki okres czasu, właśnie nasze, z muzyką średniowiecza zdobyło tę prestiżową nagrodę – mówi Agnieszka Budzińska-Bennett laureatką tegorocznej ICMA 2019 - Jest to piękne wyróżnienie skromnego projektu, a zarazem uhonorowanie jednej z części bardzo międzynarodowego przedsięwzięcia. Dodaje nam to odwagi w dalszej pracy nad Mare Balticum.

Jak mówił przewodniczący jury Remy Franck – Nasza początkowa lista 319 nominacji zawierała wiele bardzo dobrych oraz wybitnych nagrań. Wybór jest jednak nieunikniony oraz stanowi część odpowiedzialności i obowiązku jurorów. Celem jest uzyskanie listy zwycięzców odpowiadających najwyższym możliwym standardom i odzwierciedlających opinie międzynarodowego jury.

Album „Music in medieval Denmark” już wcześniej został bardzo dobrze przyjęty przez międzynarodową krytykę. High Fidelity magazine ogłaszając go najlepszym albumem roku napisał: nowa płyta Taceta jest perfekcyjna pod każdym względem. Potwierdził to również francuski magazyn Diapason przyznając wydaniu najwyższą muzyczną ocenę.

Cykl Mare Balticum to cztery płyty z najstarszymi zachowanymi zabytkami muzycznymi                  z regionu Morza Bałtyckiego. Poszczególne części prezentują lokalną twórczość́ średniowiecznej: Danii, Szwecji i Finlandii, Niemiec oraz Polski, różnorodne repertuary muzyczne tych krajów oraz odmienne instrumentarium. Każda z nich podkreśla lokalny charakter danego obszaru Morza Bałtyckiego, jego historyczno-kulturową odrębność, prezentuje postaci lokalnych władców i świętych. Jako całość projekt ma natomiast za zadanie zaprezentować niezwykle silne polityczno-kulturowe związki między poszczególnymi krajami średniowiecznego Balticum i ich losy na przestrzeni XII-XIV w. odzwierciedlone w sztuce. Druga część poświęcona regionowi Szwecji i Finlandii ukaże się na wiosnę.

Za ideę projektu i jego kształt odpowiada mieszkająca na stałe w Bazylei Polka – Agnieszka Budzińska-Bennett. Śpiewaczka, pianistka, muzykolog, założycielka międzynarodowego zespołu Peregrina zajmuje się rekonstrukcją i popularyzacją muzyki średniowiecza. Na międzynarodowej scenie bardzo często prezentuje repertuar z terenu Polski. Jej płyta poświęcona Wielkopolsce „Sacer Nidus” miała swoją premierę w Nowym Jorku, a „Filia Praeclara” z muzyką polskich Klarysek zdobyła prestiżowe nagrody ECHO Klassik i Supersonic Pizzicato. Kierowany przez nią zespół Peregrina koncentruje swoje zainteresowania na świeckiej i religijnej muzyce europejskiej z okresu od IX do XIV wieku. W skład zespołu wchodzą absolwenci i wykładowcy słynnej Schola Cantorum Basiliensis.

ICMA przyznawane są od 2011 r. jako kontynuacja Cannes Classical Awards powszechnie znanych pod nazwą MIDEM. W skład jury wchodzą dziennikarze, krytycy i redaktorzy m.in. czasopism Gramofon, Crescendo, Opera, radiostacji z Niemiec, Austrii, Polski (Polskie Radio Chopin) i portali internetowych. Gala wręczenia nagród odbędzie się 10 maja br. w Lucernie.

www.peregrina.ch

---

Polacy w finale ICMA2019

Muzyka Dawna: 

Płyta "Music in medieval Denmark" - Ensemble Peregrina kier. art. Agnieszka Budzińska-Bennett – Zwycięzca

Barokowa muzyka chóralna: 

Płyta "17th Century Sacred Music in Wrocław" - Wrocław Baroque Orchestra, dyr. Stephan MacLeod – Zwycięzca

Płyta "Germanico in Germania" - Capella Cracoviensis, dyr. Jan Tomasz Adamus

Muzyka Chóralna; 

Płyta Anton Bruckner: Missa Solemnis - Akademie fur Alte Music Berin, dyr. Łukasz Borowicz 

Muzyka Współczesna: 

Arvo Part: The Symphonies - Narodowe Forum Muzyki, dyr. Tonu Kaljuste – Zwycięzca

Video Performance - 

Poulenc: Le Voix Humaine and Bartok: Duke Bluebeard's Castle" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego – Zwycięzca