James Tyler nie żyje

James Tyler

James Tyler (03 sierpnia 1940 - 23 listopada 2010) był amerykańskim muzykiem grającym na lutni, banjo, gitarze. Był kompozytorem, muzykologiem i pisarzem, który wziął udział w ponad 60 nagrań muzyki dawnej.

Urodził się w Hartford, Connecticut i początkowo studiował banjo (klasyczne 5-strunowe i tenorowe) i mandolinę z Walter K. Bauer, następnie lutnię z Joseph Iadone. Jako lutnista, występował i nagrywał z New York Pro Musica, a także koncertował i nagrywał z "Max Morath and Original Rag Quartet" grając na banjo. W 1969 roku jego zainteresowanie muzyką dawną spowodowało, że przeniósł się do Londynu, gdzie ożenił się z Joyce Geller.

W latach 1970 i 80. występował i nagrywał w Londynie z Musica Reservata, Consort of Musicke, Julian Bream Consort oraz Early Music Consort of London pod Davidem Munrow. W 1977 roku założył własny zespół, "London Early Music Group", który istniał do 1990 roku. Skomponował muzykę do produkcji telewizyjnych BBC z sztukami Szekspira, a także pojawił się jako lutnista w filmie z 1972 roku: "Mary Queen of Scots".

W 1986 roku został profesorem muzyki i dyrektorem studiów magisterskich i doktoranckich studia w zakresnie wykawstwa muzyki dawnej na Uniwersytecie Południowej Karoliny. Stanowisko to piastował aż do przejścia na emeryturę w 2006 roku. Oprócz wymienionych instrumentów, był uważany za eksperta renesansowej i barokowej gitary. Jako muzykolog podróżował po Europie i USA w celu badania i transkrypcji badania setek dzieł muzyki dawnej. Jest autorem kilku książek na temat dawnych instrumentów szarpanych i muzykę repertuaru z nimi zwiąanego. Pisał artykuły do wielu publikacji.

Tyler James zmarł 23 listopada 2010 r., po krótkiej chorobie w wieku 70 lat.