Festiwal Poznań Baroque 2015 - na półmetku

Festiwal Poznań Baroque 2015 na półmetku‏

W Poznaniu trwa  festiwal muzyki dawnej POZNAŃ BAROQUE
 
7-15 listopada 2015, Poznań

Za nami już połowa koncertów przygotowanych na 5. edycję festiwalu Poznań Baroque.  Przed poznańską publicznością jeszcze kilka naprawdę wyjątkowych występów, w tym między innymi kolejna premiera, czy prezentacja koncertowa rękopisu „Tajemniczego Carlo G.”
 
Czwartkowe koncerty otworzy „Wyrafinowana i tajemnicza francuska muzyka barokowa”. Podczas swojego drugiego koncertu na Poznań Baroque 2015, zespół La Stravaganza, podzieli się z słuchaczami i słuchaczkami swoją fascynacją muzyką francuską. Bohaterką wieczoru będzie m.in. śpiewaczka, Camille Poul. Sopranistka ukończyła Conservatoire National, a następnie Conservatoire Supérieur w Paryżu. Prowadzi bardzo aktywną działalność artystyczną, uczestnicząc w produkcjach operowych, koncertowych projektach orkiestrowych, a także wykonując recitale solowe. Regularnie współpracuje z operami w Paryżu, Dijon, Rouen, Luksemburgu, a także z zespołami Les Arts Florissants, Le Poème Harmonique, L’Ensemble Pulcinella, Le Banquet Céleste, La Simphonie du Marais, Opera Fuoco, Il Gardelino, Les Palladins, La Divina Armonia, Le Ricercar Consort. Występowała na wielu festiwalach europejskich, a także w obu Amerykach i na Dalekim Wschodzie. W składzie zespołu pojawi się, znana już w Poznaniu, flecistka Anna Besson. Przez wiele lat jej podstawowym instrumentem był flet współczesny jak i również muzyka współczesna. Odkrycie fletu traverso nie zmieniło radykalnie jej zainteresowań twórczością powstającą w naszych czasach, ale wprowadziło do jej działalności nowe obszary i zaowocowało kolejnymi muzycznymi znajomościami.

Solowy występ Eleny Andreyev festiwalowa publiczność mogła podziwiać we wtorkowy wieczór. Tym razem zaprezentuje się z zespołem Ground Floor, którego jest założycielką, prezentując program „Czego Niemcy nauczyli się od Włochów”. W XVII wieku muzyka niemiecka pozostawała pod silnymi wpływami włoskimi, ale powoli kształtowała swoją odrębność. To estetyczne napięcie pokaże nam właśnie występujący po raz pierwszy w Poznaniu Ground Floor. W roku 2012 grupa świetnych francuskich muzyków specjalizujących się w realizacji basso continuo postanowiła stworzyć zespół, z którym mogliby grać muzykę siedemnastego i osiemnastego wieku ze swojej „basowej” perspektywy. Siłą napędową zespołu jest wiolonczelistka Elena Andreyev, a w czasie Poznań Baroque w formacji wystąpią także: Angélique Mauillon – harfa, Gwenaelle Alibert – klawesyn, organy, Mónica Pustilnik – lutnia, Juliette Perret – śpiew, Barbara Kusa – śpiew.
 
Piątek (13.11) to z kolei premiery. Na początek, zespół Profeti della Quinta przedstawi poznańskiej publiczności „Tajemniczego Carlo G.”. Przed dwoma laty odkryto rękopis podpisany przez niejakiego Carlo G. W trakcie koncertu Elam Rotem i Profeti della Quinta po raz pierwszy wykonają muzykę z tego rękopisu i spróbują wkomponować ją w szerszy kontekst muzyki włoskiej przełomu XVI i XVII wieku. Trzon zespołu stanowi pięciu śpiewaków, którzy w zależności od repertuaru współpracują z instrumentalistami oraz dodatkowymi wokalistami. Zespół powstał w Galilei (Izrael) z inicjatywy śpiewającego basem klawesynisty Elama Rotema, obecnie zaś ma swoją siedzibę w Bazylei. Izraelscy muzycy regularnie występują z kolegami ze Szwajcarii, Japonii i Australii, z którymi łączą ich wspólne ideały muzyczne. Członkowie Profeti della Quinta aktywnie włączają się w nurt badania i wykonywania mało znanego repertuaru, czego przykładem są Lamentacje Jeremiasza Emilio de' Cavalieriego (1600) oraz Hashirim asher li'Shlomo Salomona Rossiego (1623). W lipcu 2011 zespół wygrał konkurs muzyki dawnej dla młodych artystów w Yorku i od tego czasu regularnie występuje w znanych salach koncertowych i na prestiżowych festiwalach na całym świecie, m.in. Oude Muziek Festival w Utrechcie (Holandia), St. Michel en Thierarche (Francja), Rheingau Musik Festival (Niemcy) i wielu innych. W 2014 roku zespół zadebiutował w USA i Japonii. Zespół nagrał kilka płyt kompaktowych dla wytwórni PAN Classics oraz Linn Records (m.in. kompozycję Rotema Rappresentatione di Giuseppe e i suoi Fratelli oraz muzykę Salomona Rossiego). 
 
Drugi piątkowy koncert to kolejna poznańska premiera. Po raz pierwszy na Poznań Baroque wystąpi młody, ale cieszący się już dużą popularnością i uznaniem, francuski consort viol da gamba L’Achéron. Zespół zaprezentuje fragmenty słynnej kolekcji muzyki instrumentalnej „Ludi Musici” autorstwa niemieckiego kompozytora przełomu renesansu i baroku, Samuela Scheidta podczas koncertu  „Muzyczne zabawy Samuela Scheidta”. Consort viol da gamba L’Achéron, mający swoją siedzibę w Luksemburgu, został założony w roku 2009 przez Fraçois Joubert-Cailleta i skupia muzyków młodego pokolenia pochodzących z różnych stron świata, którzy mają wspólną wizję tego, jak współcześnie powinno się wykonywać muzykę dawną, by była ona atrakcyjna i zrozumiała dla dzisiejszych słuchaczy. Consort związany jest z belgijską wytwórnią płytową Ricercar. Pierwszą wspólną produkcją było nagranie „The Fruit of Love” poświęcone muzyce Anthony Holborne’a. Na kolejnej płycie znajdą się „Ludi musici” Samuela Scheidta.